Pani Ewa radzi: Kwiecień w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe.  Po tegorocznej zimie  dokładnie oglądamy pnie i nasady konarów, szukając zrakowaceń i spękań .Jeżeli   to wystąpi  usuwamy  chorą tkankę i zabezpieczamy ranę (maść ogrodnicza z dodatkiem  miedzianu). Nie wykonanie  takiego zabiegu może być przyczyną pogorszenia się kondycji, a nawet zamierania drzewa.

Cięcie zimowe drzew owocowych powinno być zakończone przed nadejściem kalendarzowej wiosny, ale na początku kwietnia można jeszcze przeprowadzić ciecia pielęgnacyjne tzn . usuwać gałązki suche lub uszkodzone przez mróz i choroby. Kwiecień to również dobry czas na dosadzanie nowych drzewek i krzewów.

Czas rozpocząć opryski. W czasie nabrzmiewania pąków drzew owocowych przeprowadzamy opryski zapobiegające popularnym chorobom poszczególnych gatunków. Np. na drzewach wiśni wykonujemy pierwszy zabieg preparatami miedziowymi przeciw rakowi bakteryjnemu (np. Miedzian 50 WP, Miedzian Extra350 SC). Tym samym preparatem zwalczamy zarazę  ogniową na jabłoniach i gruszach. Na bezlistne drzewa brzoskwini stosujemy oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini ( Silit lub Miedzian, przemiennie w zależności co zastosowano w oprysku jesiennym). Bezpośrednio  przed pękaniem pąków wykonujemy oprysk na torbiel u śliw.

Po pojawieniu się liści stosujemy  oprysk przeciwko parchowi i mączniakowi jabłoni (preparat siarkowy np Extra 80 WP). Jeżeli pojawią się przędziorki, mszyce, miodówka jabłoniowa lub gąsienice zwojkówek robimy oprysk  środkiem owadobójczym, np. Owadofosem. Na mszyce można stosować wyciągi roślinne (pokrzywa, wrotycz, łuski cebuli) lub insektycydy ( Mospilan 20 SP, Calypso 480SC).

Sprawdzamy pędy porzeczki czarnej  i usuwamy nienaturalne nabrzmiałe pąki, które zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego.

Rozpoczynamy nawożenie drzew owocowych. W  pierwszym i drugim roku  po nasadzeniu drzewka zasilamy jedynie nawozami azotowymi, najczęściej  saletrzakiem lub siarczanem amonowym. W trzecim  i czwartym roku  stosujemy saletrzak  lub siarczan amonowy, superfosfat i sól potasową albo nawozem ogrodniczym Azofoska.

Dawki nawozu rosną wraz z drzewem. W  pierwszym roku na jedno drzewo np. jabłoni wystarcza 250 g saletrzaku, a w trzecim czy czwartym należy wysiać  około 400 g saletrzaku lub siarczanu amonowego oraz 250 g superfosfatu i podobną ilość soli potasowej.

Zasilamy również siarczanem amonu krzewy  owocowe.

Truskawki i poziomki oczyszczamy ze starych, zaschniętych liści.  Wzruszamy glebę między roślinami  w rzędach. Powinno się  je zasilić specjalistycznym nawozem. Jeżeli jest sucho trzeba co najmniej raz w tygodniu podlewać.

Warzywnik. Czas na staranne oczyszczenie grządek. W zależności od pogody i po wstępnym osuszeniu gleby, można ją przekopać i przygotować na pierwsze sadzenia i zasiewy.

W pierwszej połowie kwietnia wprost do gruntu  można wysiewać bób, szpinak, groch na zielone ziarno, pietruszkę korzeniową i naciową, marchew wczesną, koper (może być wsiewką w pietruszce i marchwi), rzodkiewkę, rzodkiew letnią, pasternak. W drugiej dekadzie miesiąca, po ogrzaniu się ziemi wysiewamy cebulę, buraki ćwikłowe (do zużycia w lecie i jesienią), słonecznik, soję.

W pierwszej połowie miesiąca sadzimy czosnek, cebulę dymkę, rozsadę wczesnych odmian sałaty, kalarepy, kapusty białej, kalafiorów oraz karpy  szparagów. W drugiej połowie kwietnia czas na sadzenie porów, a pod koniec – brokułów .

Ogród ozdobny.  Dzielimy i przesadzamy:  dzwonki skupione, dzielżany, macierzankę, krwawnik, nawłocie, liliowce, ostróżki, płomyki wiechowate, rudbekie, rojniki, rozchodniki, przetaczniki, zawciągi, złocienie wielkie.

Wysiewamy na rozsadniku astry  alpejskie, gęsiówkę, dzwonki karpackie, orliki, słoneczniki, żagwiny, złocienie.

Na miejsce stałe siejemy łubin, łyszczec, smagliczkę skalną. Można już wysiać do gruntu na rabaty groszek pachnący, maciejkę, maczki kalifornijskie, nagietki, ubiorek, rezedę, smagliczkę, ozdobne słoneczniki, chabry, klarkie, komosy, czarnuszkę, szarłaty. Sadzimy rozsadę stokrotek, bratków, dzwonków i niezapominajek.

Zdejmujemy osłony z róż. Po odsłonięciu różanych krzewów, usuwamy niektóre pędy. Szczególnie te najstarsze, suche i słabe oraz uszkodzone przez mróz i choroby. Nie jest to jeszcze właściwe wiosenne ciecie, a jedynie pierwsze pielęgnacyjne .Wiosenne formowanie róż przeprowadza się dopiero po dwóch tygodniach od ich odsłonięcia. Odmianom miniaturowym róż skraca się pędy o połowę; u pnących zaleca się pozostawienie około 6 najsilniejszych pędów, które można nieco skrócić. Odmianom piennym pozostawia się pędy długości około  20 cm,  natomiast różom wielko- i wielokwiatowe przycina się najsłabsze pędy nad 5-6 pąkiem, a najsilniejsze pozostawia nieco dłuższe. (U odmian wielokwiatowych warto w kwietniu całkowicie wyciąć słabe, cienkie i krzywe pędy oraz te rosnące w niewłaściwym kierunku). Po zakończeniu formowania powinno się zasilić rośliny mieszanką przeznaczoną do róż lub kompostem ( albo obornikiem dobrze przerobionym ) oraz opryskać je preparatem grzybobójczym.

Przycinamy uschnięte pędy traw ozdobnych. Usuwamy stare pędy i liście, chroniące byliny w czasie zimy np. rozchodnika olbrzymiego, kosaćca bródkowego, paproci.

Pamiętajmy o wiosennym nawożeniu roślin cebulowych saletrą  amonową.  Narcyzom i hiacyntom powinno się usuwać przekwitłe kwiatostany, gdyż zawiązywanie nasion hamuje kwitnienie. Jeżeli chcemy, aby zakwitły  za rok, trzeba je po przekwitnięciu podlać, zasilić nawozem (wpływa to na wzrost cebulek) i dbać o nie do czasu, aż ich liście same zżółkną. Tak zadbane obficie zakwitną w przyszłym rok.

Sadzimy rośliny cebulowe kwitnące latem i trawy ozdobne. Bezpośrednio po kwitnieniu można przyciąć krzewy, które zakwitają najwcześniej czyli forsycję i  złotlin.

Dokładnie wygrabiamy trawnik. Na starszych  trawnikach dobrze jest wykonać niszczenie sfilcowanej darni areatorem lub wertykulatorem, które usuwają ją i napowietrzają glebę . Młodsze trawniki, wystarczy wygrabić używając grabie ze stalowymi drutami oraz ponakłuwać np. widłami w celu napowietrzenia. Następną czynnością jest wykonanie pierwszego nawożenia nawozami specjalistycznymi do trawników. Jeżeli na trawniku jest mech poleca się stosowanie  nawozów do trawników z antymechem.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa