Letnie cięcie jabłoni i grusz

Letnie cięcie drzew to uznany sposób na pozyskanie bardziej wartościowych jabłek i grusz oraz zagwarantowanie sobie wyższych plonów owoców w przyszłym roku. Rzecz w tym, że korona zagęszczona przez tzw. wilki, czyli jednoroczne pionowe odrosty nie sprzyja wzrostowi i wybarwianiu owoców. Nowe, mocne pędy konkurują  z owocami o soki, a nadmiar liści przysłania potrzebne im w czasie dojrzewania słońce. Ponadto specjaliści doszli do przekonania, że rany po letnim cięciu goją się lepiej i szybciej, drzewa i krzewy po letnim cięciu są zdrowsze, a zawiązujące się teraz pąki kwiatowe są mocniejsze i bardziej obfite.

Co ciąć? Przede wszystkim wszystkie wyrastające pionowo tegoroczne przyrosty.  Poza tym gałązki wrastające do wnętrza korony, słabe, uszkodzone przez choroby. Podczas takiego cięcia jest też okazja do dokładnego przejrzenia korony  i usunięcia wszystkich oznak działania chorób i szkodników.

Letnie cięcie powinno się robić w  suchy, słoneczny dzień, kiedy meteorolodzy zapowiadają 2-3 dni bezdeszczowej pogody. Wtedy wszystkie rany zaschną same, unikniemy zainfekowania drzew chorobami grzybowymi. Jeśli jednak w trakcie letniego cięcia zdecydujemy się na korekty formy korony i usuniemy gałęzie większe, kilkuletnie, to miejsce cięcia trzeba zabezpieczyć odpowiednim preparatem.
Na koniec pozostaje posprzątać obcięte gałęzie. Idealnym  rozwiązaniem jest rozdrabniacz do gałęzi – po przemieleniu można nimi podsypać krzewy lub zasilić kompost.