Ogórki później

W tym roku wszystko wcześniej. Kwitnienie wcześniej, zbory wcześniej. Już słyszę prognozy niektórych działkowców, że prawdopodobnie zbiory ogórków będą w tym roku krótsze. Można temu zapobiec.

Ogórki należą do roślin o względnie krótkim okresie wegetacji, można więc uprawiać je na zbiór opóźniony, co pozwala przedłużyć okres ich zbioru aż do końca września, a przy ciepłym początku jesieni nawet do połowy października.
Ogórki do późnego zbioru sieje się wprost do gruntu, do końca czerwca a nawet  do pierwszych dni lipca. Zasiewy powinno się okryć włókniną, co uchroni maleńkie roślinki przez upalnym słońcem lub ulewnym deszczem oraz ułatwia utrzymanie wilgoci w glebie.
Po siewie należy pamiętać, by gleba była cały czas wilgotna, bo dzięki temu siewki pokażą się już po kilku dniach. Trzeba wtedy rośliny przerwać, tak by w rzędzie były co 15 cm. Zaleca się przerywanie przez uszczykiwanie, a nie wyrywanie z korzeniami, gdyż to może naruszyć system korzeniowy roślin pozostawianych na grządce.
Okrycie zdejmujemy, gdy ogórki mają już 3-4 liście właściwe. W przypadku suszy ogórki należy podlewać, najlepiej wodą o temperaturze otoczenia. Podlewamy konewką wzdłuż rzędów, pod korzeń, unikając moczenia liści. Taki opóźniony siew zapewnia pierwsze zbiory już w drugiej dekadzie sierpnia.
Do siewu opóźnionego najlepiej nadają się odmiany wczesne: Śremski, Śremianin, Hermes, Skierniewicki, Orzeł, Reja, Izyd, Polonez.

Oprac. na podst. „Mój Ogródek” nr 6/2018