Opad świętojański i wilki

Pod koniec czerwca pod drzewami owocowymi, szczególnie pod jabłoniami, leży na ziemi dużo owoców. To efekt tzw. opadu świętojańskiego. Drzewa pozbyły się nadmiaru owoców. Jednak nie do końca. Trzeba im w tym pomóc. Właśnie teraz jest dobry czas na ręczne przerzedzanie zawiązków jabłoni i grusz. Przeglądamy korony i usuwamy najsłabsze owoce, dążąc do tego by te, które zostaną były oddalone od siebie w odstępach od 10 do 25 cm w zależności od ich wielkości w fazie pełnej dojrzałości. Przeznaczone do likwidacji usuwamy bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić pozostałych.

To również dobry moment do usuwania tzw. wilków – to intensywnie wyrastające na grubych konarach, pionowe, silne nowe pędy. Ich najmocniejszy wzrost następuje do 20 czerwca. Pozostawione zagęszczają koronę i osłabiają owocowanie, a w następnych  latach powodują przenoszenie owocowania na wyższe partie drzewa. Trzeba więc je wyciąć, pozostawiając jedynie słabe rosnące ukośnie pędy jako rezerwę dla odnowienia korony.

Przy okazji takiego przeglądu należy też usunąć wszystkie pędy porażone przez choroby. Warto zwrócić szczególną uwagę na mączniaka. Kilkakrotne w ciągu sezonu wegetacyjnego usuwanie porażonych pędów jest w warunkach małych ogrodów  najskuteczniejszym sposobem pozbycia się tej zarazy. Oczywiście chore pędy należy zniszczyć. Nie wolno ich dodawać do kompostu!