Pani Ewa radzi: Czerwiec w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Wiosna tego roku była bardzo niekorzystna dla obficie kwitnących wiśni i moreli. Chłody i duża ilość opadów w okresie kwitnienia tych gatunków jest przyczyną znacznego porażenia brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Jeżeli zostały przeprowadzone w kwietniu przed kwitnieniem opryski na brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz na szkodniki: zwójki, mszyce, owocówkę jabłkóweczkę to skala porażenia jest średnia. Jeżeli nie, to porażenie jest duże. Na wiśniach w zależności od odmiany porażone są kwiaty, zawiązki owoców, liście i wierzchołki pędów. Końce gałązek (wiśni, moreli)  zamierają, a młode pędy całkowicie obumierają i schną.

Trzeba temu przeciwdziałać. Należy szybko przeprowadzić cięcie porażonych pędów. Cięcie wykonać  ok. 5 cm od granicy zainfekowanej tkanki. Ciąć do zdrowej tkanki. Zawsze wykonać cięcie z dużym zapasem aby uniknąć przemieszczenia się grzyba z tkanek chorych na jeszcze zdrowe. Usunąć porażone zalążki owoców i liście z całego drzewka (jeżeli jego wielkość na to pozwala). Po cięciu należy drzewa opryskać odpowiednimi środkami ochrony roślin. Na wiśnie zaleca się Topsin M500 OCS, Horizon lub Kaptan Plus 71,5 WP. Na morele tylko Topsin M 500 OCS i Miedzian. Zabiegi trzeba powtórzyć w odstępach 7 dniowych, a  środki, którymi je robimy należy stosować przemiennie i zgodnie z zaleceniem podanym w instrukcji.

Na pniach drzew owocowych zaleca się umieść opaski do wychwytania gąsienic. Na owocujące czereśnie i wiśnie warto zarzucić specjalne siatki, by ochronić je przed ptakami. Warto też zastanowić się nad potrzebą przerzedzenia zawiązków winorośli.  Gron będzie mniej, ale z pewnością bardziej dorodne.

Warzywnik. Posiej dynie i patisony, buraki na przechowanie, marchew, koper, fasolę szparagową. Dosiej kolejną partię sałaty. Odchwaszczaj i i zasilaj nawozami  rośliny. Przerwij  wysiane w maju ogórki, cykorie i marchew. Sukcesywnie podwiązuj pomidory palikowe i usuwaj zbędne odrosty (w kącikach liści).

Ogród ozdobny. Odchwaszczaj, podlewaj i zraszaj rośliny. Przytnij żywopłoty. Wysiej rośliny dwuletnie (np. bratki, stokrotki). Zasilaj róże, najlepiej obornikiem granulowanym albo nawozami wieloskładnikowymi. Róże dobrze znoszą nawożenie do końca lipca. Jeśli trzeba, zwalczaj opryskami mszyce na różach.

Przywiąż do podpór byliny o dużych kwiatach, takie jak np. ostróżki i malwy, a także wysokie dalie. Przytnij wierzchołki floksów, to przedłuży ich kwitnienie. Pod koniec czerwca wykop cebule kwiatów kwitnących wczesną  wiosną, wysusz i przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.

Usuń przekwitłe kwiatostany różaneczników (delikatnie je wyłamując), lilaków, jaśminowców i róży. Prześwietl pnącza i krzewy, wytnij pędy, które zbytnio zagęściły roślinę.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa