Pani Ewa radzi: Kwiecień w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Kończymy zimowe cięcie drzew ( jabłoni, grusz ,śliw ) i krzewów owocowych. Dosadzamy nowe drzewka i krzewy. Warto rozważyć potrzebę oprysków. Sprawdzamy czy na jabłoni nie zagnieździł się kwieciak jabłkowiec. Jeśli tak, należy go strząsać. Warto też sprawdzić pędy porzeczki czarnej. Jeśli zauważycie nienaturalnie nabrzmiałe pąki, to prawdopodobnie  zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Można to sprawdzić (zgnieć jeden taki pąk to zobaczysz co w mim siedzi). Takie pąki trzeba usunąć.
U już rosnących truskawek i poziomek należy usunąć stare, zaschnięte liście, a glebę między roślinami w rzędach powinno się wzruszyć. Jeżeli jest sucho, trzeba zacząć podlewać co najmniej raz w tygodniu.

Warzywnik. W inspektach (jeżeli są na działce) trzeba doglądać rozsady. Aby wyrosła silna należy ją w miarę wzrostu przerywać i rozsadzać. W gruncie można już posadzić rozsadę sałaty, posiać groszek, szpinak (do połowy kwietnia), buraki. Przez cały kwiecień  co 7-10 dni warto wysiewać rzodkiewki ( to zapewni wam dostęp do tych chrupiących warzyw przez cały sezon). Wysiej nasiona marchwi, pietruszki, kopru.

Ogród ozdobny. Można już zdjąć osłony z róż. Po odsłonięciu różanych krzewów, usuwamy niektóre pędy. Szczególnie te najstarsze, suche i słabe oraz uszkodzone przez mróz i choroby. Nie jest to jeszcze właściwe wiosenne ciecie, a jedynie pierwsze pielęgnacyjne. Wiosenne formowanie róż można przeprowadzić dopiero po dwóch tygodniach od ich odsłonięcia. Odmianom miniaturowym róż zaleca się skróć pędy o połowę; u pnących pozostawia się około 6 najsilniejszych pędów, które można nieco skrócić. Odmianom piennym pozostawia się pędy długości około  20 cm, natomiast krzewom róż wielko- i wielokwiatowym przycinamy najsłabsze pędy nad 5-6 pąkiem, zaś najsilniejsze pozostawiamy nieco dłuższe. (U odmian wielokwiatowych warto w kwietniu całkowicie wyciąć słabe, cienkie i krzywe pędy oraz te rosnące w niewłaściwym kierunku). Po zakończeniu formowania zaleca się zasilić rośliny mieszanką przeznaczoną do róż lub kompostem (albo obornikiem dobrze przerobionym). Warto też opryskać je preparatem grzybobójczym.
Piwonie już zaczynają się pokazywać. Zasil je np. nawozem azofoska i podlej w razie suszy obficie raz w tygodniu. Przesadź i podziel byliny kwitnące latem i jesienią. Przed ponownym posadzeniem, ich karpy zanurz w wodzie. Posadź też rośliny cebulowe kwitnące latem.
Kwiecień jest również dobrym miesiącem na uzupełnienie nasadzeń traw ozdobnych oraz krzewów. Po umieszczeniu krzewów liściastych w ziemi silnie je przytnij, a dookoła nich uformuj lekkie zagłębienie w podłożu, dzięki któremu możliwe będzie zatrzymanie wody. Podobnie postępujemy sadząc iglaki i gatunki zimozielone – ich  jednak nie przycinamy. Sadzimy rozsady bratków, stokrotek i  niezapominajek. Pamiętaj o wiosennym nawożeniu roślin cebulowych saletrą  amonową. Narcyzom i hiacyntom usuwaj przekwitłe kwiatostany, gdyż zawiązywanie nasion hamuje kwitnienie. Jeżeli chcesz, aby zakwitły za rok, nie zasuszaj ich od razu po przekwitnięciu. Powinno się je wzmocnić nawozem (wpływa to na wzrost cebulek) i pozostawić tak długo, aż same nie zżółkną.
Bezpośrednio po kwitnieniu przytnij krzewy ozdobne, które zakwitają najwcześniej; forsycję, złotlin.

Trawnik. Wygrab dokładnie trawnik. Na starszych  trawnikach dobrze jest wykonać niszczenie sfilcowanej darni areatorem lub wertykulatorem, które usuwają ją i napowietrzają glebę. Młodsze trawniki powinno się dobrze wygrabić stalowymi grabiami oraz nakłuć np. widłami w celu napowietrzenia. Następną czynnością jest wykonanie pierwszego nawożenia nawozami specjalistycznymi do trawników.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa