Pani Ewa radzi: Lipiec w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Zbieramy morele, poziomki, porzeczki, agrest, maliny. Po zbiorze czereśni i wiśni zaleca się wykonać letnie cięcie koron, usuwając stare, zwisające gałązki, pokładające się na siebie i rosnące do środka korony. Cięcie sprzyja wyrastaniu nowych pędów jednorocznych z dużą ilością paków kwiatowych. Czereśnie skracamy umiarkowanie. Wycinamy też pędy malin, z których zebraliśmy owoce.

Na jabłoniach, na których pojawiła się mszyca wełnianka trzeba usunąć widoczne kokony i wykonać stosowny oprysk.

Zwykle w połowie lipca na grządkach z truskawkami starszymi niż jednoroczne ścinamy wszystkie liście na wysokości około 6 cm od gruntu (proszę uważać na młode stożki wzrostu) .Ściętych części nie można dawać do kompostownika, ponieważ mogą być siedliskiem chorób. Usuwamy ( jeżeli była) ściółkę, wyrywamy chwasty z międzyrzędzi. Pozostawiając ściółkę narażamy  uprawę na choroby grzybowe w przyszłym sezonie.

Jeżeli truskawki uprawiamy 4 lata w jednym miejscu, należy usunąć stare sadzonki i przygotować nowe miejsce pod uprawę. W tym celu wykopujemy rozłogi , które zdążyły już się ukorzenić. Młode rośliny sadzimy do doniczek i ustawiamy w zacienionym miejscu. Podlewamy, trzymamy pod przykryciem (np. włóknina) chroniąc je przed nadmiernym parowaniem. W sierpniu flancujemy sadzonki na grządce . Można też zamiast tej pracy, zakupić nowe sadzonki w sklepach ogrodniczych lub  w sprzedaży wysyłkowej.

W lipcu usuwamy cienkie pędy zielone u winorośli, zwane pasierbami, które wyrastają z kątów liściowych. Skracamy cienkie pędy zielone za ostatnim gronem. Możemy też usunąć liście  zbyt mocno zacieniające dojrzewające winogrona. Jeśli trzeba, podwiązujemy pędy winorośli.

Warzywnik. Nawozimy pomidory – potrzebują dużo azotu i potasu. Stosuje się jednokrotne lub dwukrotne nawożenie pogłówne azotem. Jeżeli decydujemy się na jednokrotne nawożenie przeprowadzamy je w okresie intensywnego wzrostu roślin w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. W takim przypadku wysiewamy około 50 g amofoski na metr kwadratowy lub około 20g saletry amonowej albo saletry wapniowej. Przy nawożeniu dwukrotnym powyższe dawki dzielimy na dwie części. Pierwszą  nawozimy po przyjęciu się roślin, a drugą w fazie zawiązywania owoców. Dobrze jest też zrobić w odstępach 10-cio dniowych oprysk pomidorów na zarazę ziemniaka. Do oprysku można stosować miedzian.

Sadzimy sadzonki endywii, brukselki, szpinaku i kopru włoskiego. Do połowy lipca możemy jeszcze wysiewać rzodkiewkę, cebulę na szczypior, sałatę, szpinak. Sukcesywnie trzeba odchwaszczać i spulchniać wolną przestrzeń wokół roślin.

W lipcu szczególnie pilnujemy podlewania, bowiem wymagania ciągle rosnących warzyw wrastają. Dla warzyw i większości innych roślin najlepszą porą na podlewanie jest popołudnie i wieczór. Wyjątek stanowią selery i truskawki, które należy podlewać rano, aby ich liście zdążyły w słońcu wyschnąć – zapobiega to porażeniu szarą pleśnią

Ogród ozdobny. Jeśli nie zrobiliście tego w czerwcu, pamiętajcie by wykopać cebule hiacyntów, narcyzów. Pikujemy dwuletnie kwiaty wysiane w czerwcu. Można jeszcze wysiać kwiaty dwuroczne (malwy, stokrotki, bratki i niezapominajki), które zakwitną w następnym sezonie. Sadzimy pustynniki.

Dużo uwagi trzeba poświęcić rabatom bylinowym – powinny być systematycznie podlewane, odchwaszczane, dokarmiane i czyszczone ze zwiędłych kwiatostanów. Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny skalne i rośliny okrywowe kwitnące wiosną takie jak; płomyk szydlasty, rogownica, żagwin, zawciąg, aster alpejski, barwinek, rojniki, rozchodniki i macierzanka.

Do połowy  lipca można wysiać rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesiennymi chłodami.

Po pierwszym kwitnieniu ścinamy nisko pędy ostróżek, krwawników, łubinów. Dzięki temu w drugiej połowie lata znów pokryją się kwiatami.  Wycinamy nadmiernie zagęszczone pędy powojników i innych pnączy.

Przycinamu żywopłoty (żeby żywopłot był gęsty, strzyżemy go raz w miesiącu). Młode pędy przycinamy na jednakowej wysokości, skracając je o połowę. Jeśli chcemy mocniej ograniczyć wzrost – pozostawiamy tylko 2-3 cm nowych przyrostów.

Krzewom róż usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz je zasilamy nawozem wieloskładnikowym dla róż (najlepiej obornikiem granulowanym). Róża dobrze znosi nawożenie do końca lipca .

 mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa