Pani Ewa radzi: Listopad w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Przejrzyj korony drzew i sprawdź czy nie ma na nich zimujących szkodników. Zbierz i usuń opadłe liście oraz owoce. Jeśli skorzystałeś z zaleceń październikowych, drzewa powinny być bez mumii – zasychających owoców. Zabezpiecz nowo posadzone drzewa przed mrozem. Szczególnie brzoskwinie, morele, winorośl. Wokół nasady każdego pnia usyp z ziemi lub rozdrobnionej kory kopczyk wysokości około 25 cm.Jeżeli nie zrobiłeś tego w październiku, a jeszcze są liście na drzewach jabłoni, wykonaj oprysk jabłoni mocznikiem(4-5 %) dla ograniczenia parcha jabłoni. Opryskaj też liście leżące pod drzewem.
Brzoskwinie w większości zgubiły już liście – wykonaj oprysk miedzianem lub sylitem.
Warzywnik. Kończy się zbiór warzyw korzeniowych. Jeżeli nie wystąpiły mrozy można jeszcze wysiać nasiona ozime; marchew, pietruszkę, koper. Przed wystąpieniem mrozu zajmij się kompostem, przerób go. Przesianym kompostem wzbogacaj ziemie na grządkach przed ich przekopaniem na zimę.
Ogród ozdobny. Zabezpiecz przed mrozem cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Glebę wokół roślin trzeba wyściółkować. Może to być kora sosnowa, trociny, igliwie tzw. stroisz lub liście.
Pielęgnacja róż jesienią to odpowiednie przygotowanie ich do przezimowania. Wszystkie typy róż muszą być dobrze podlane, następnie przystępujemy do zabezpieczenia szyjki korzeniowej tzn. miejsca okulizacji (miejsce, w którym pędy wychodzą z ziemi). Krzewy obsypujemy, tworząc kopczyk wysokości 15-20 cm; sypką ziemią ogrodową, kompostową lub korą. Kopczykowanie jest konieczne przede wszystkim w przypadku róż wielkokwiatowych i rabatowych. Najważniejsze jest kopczykowanie róż świeżo posadzonych. Jeżeli jesień jest długa to z kopczykowaniem nie należy się spieszyć. Należy to zrobić dopiero przed mrozami. Warto dodatkowo okryć krzewy stroiszem ( gałązki świerkowe), który ochroni przed zimowym słońcem i mroźnym wiatrem.
Róże pienne mają dwa czułe miejsca, które trzeba osłonić. Są to korona krzewu i podstawa pnia. Przy pniu robimy kopczyk, a na koronę nakładamy worek jutowy lub agrowłókninę, które podwiązujemy pod koroną. Pień można osłonić gąbczastą rurką. Nie potrzeba okrywać róż dzikich, parkowych i pnących kwitnących raz w sezonie .
Przed zimą nie powinno się róż przycinać, ponieważ zwiększa to ich podatność na przemarznięcie. Rany po każdym cięciu zabliźniają się po 6-7 tygodniach, a jesienią jest to nie realne.
Można jedynie oczyść krzewy z chorych pędów, które zagrażają roślinie, ale trzeba to wykonać odpowiednio wcześnie. Prawidłowe cięcie krzewów róż wykonujemy na wiosnę.
Krzewy zimozielone (różaneczniki) okryj w całości za pomocą słomianych mat lub agrowłókniną. Nie w pełni odporne na mrozy trawy (np. trawa pampasowa) należy ciasno związać. Obficie podlej wszystkie iglaste i liściaste drzewa oraz krzewy.Z trawnika usuń liście.
.