Pani Ewa radzi: listopad w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Przejrzyj korony drzew i sprawdź czy nie ma  na nich zimujących szkodników.  Zbierz i usuń opadłe liście oraz owoce. Zabezpiecz nowo posadzone drzewa i krzewy przed mrozem. Szczególnie brzoskwinie, morele, winorośl. Wokół nasady każdego pnia usyp z ziemi lub rozdrobnionej kory, kopczyk wysokości około 25 cm.

Brzoskwinie w większości zgubiły już liście. Wykonaj oprysk miedzianem lub sylitem.

Warzywnik. Kończy się zbiór warzyw korzeniowych. Jeżeli nie wystąpiły mrozy można jeszcze wysiać nasiona ozime: marchew, pietruszkę, koper.  Przed wystąpieniem  mrozu zajmij się kompostem, przerób go. Przesianym kompostem wzbogacaj ziemię na grządkach. Najlepiej robić to przed ich przekopaniem.

Ogród ozdobny  Zabezpiecz przed mrozem cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Glebę w miejscach posadzenia roślin warto wyściółkować. Może to być kora sosnowa, liście, trociny lub igliwie – tzw. stroisz.

Pielęgnacja róż jesienią to odpowiednie przygotowanie ich do przezimowania. Wszystkie typy róż muszą być dobrze podlane. Zaleca się też obsypać każdy krzew  ziemią ogrodową, kompostową  lub korą tworząc u podstawy kopczyk wysokości 15-20 cm. Do kopczykowania nie należy używać torfu, bo on nie chroni róż przed wymarzaniem. Kopczykowanie  jest zwykle konieczne  u róż wielkokwiatowych, rabatowych.

Najważniejsze jest kopczykowanie róż świeżo posadzonych. Jeżeli jesień jest długa to z kopczykowaniem nie należy się spieszyć. Z kopczykowaniem należy  zdążyć przed mrozami.  Warto dodatkowo okryć krzewy stroiszem ( gałązki świerkowe) lub włókniną, które ochronią krzewy przed zimowym słońcem i mroźnym wiatrem.

Róże pienne mają dwa czułe miejsca wymagające szczególnej ochrony. Są to: korona krzewu i podstawa pnia. Przy pniu robimy kopczyk,a na koronę nakładamy worek jutowy lub agrowłókninę, które podwiązujemy pod koroną. Można też osłonić pień gąbczastą rurką. Nie potrzeba natomiast okrywać róż dzikich, parkowych i pnących, kwitnących raz w sezonie .

Przed zimą róż nie powinno się przycinać, ponieważ zwiększa się wtedy ich  zagrożenie na przemarznięcie. Rany po każdym cięciu  zabliźniają się po 6-7 tygodniach, a jesienią jest to zwykle nie realne. Można jedynie oczyść  krzewy z bardzo chorych pędów, które zagrażają roślinie, ale trzeba to wykonać odpowiednio wcześnie.

Krzewy zimozielone (różaneczniki) okryj w całości za pomocą słomianych mat lub  agrowłókniną. Nie używaj do tego worków foliowych. Pod folią, która jest nieprzepuszczalna, przy słonecznej pogodzie jest ciepło, rośliny się rozhartowują,  a wieczorem następuje silne schłodzenie, co w efekcie powoduje przemarzanie roślin.

Nie w pełni odporne na mrozy trawy (np. trawa pampasowa) należy ciasno związać.

Obficie podlej wszystkie iglaste i liściaste drzewa oraz krzewy – to szczególnie ważne kiedy jesień jest bardzo sucha. Z trawnika usuń liście.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa