Pani Ewa radzi: Luty w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Podczas ciepłych dni, w drugiej połowie lutego przystępujemy do cięcia drzew owocowych. W  pierwszej kolejności zajmujemy się jabłoniami,  szczególnie odmianami mrozoodpornymi. Obowiązuje zasada, że drzewa owocowe ziarnkowe prześwietlamy w większości w końcu zimy, a drzewa pestkowe – jesienią.

Ogólne zasady zimowego cięcia:

  • temperatura powyżej zera,
  • brak opadów,
  • gałęzie skracamy ucinając je tuż nad pąkiem lub boczną gałązką,
  • pąk, nad którym robimy cięcie powinien być skierowany na zewnątrz,
  • gałęzie grube ucinamy przy zgrubieniu znajdującym się tuż przy pniu – cięcie na tzw. obrączkę.

Po wykonaniu cięcia smarujemy ranę preparatem przyspieszającym jej gojenie i zabezpieczającym przed chorobami pochodzenia grzybowego /maść ogrodnicza + funaben, a jeżeli nie mamy maści to białą farbą emulsyjną  + funaben/.
Pod koniec lutego przecinamy także krzewy owocowe. Usuwamy wszystkie stare lub słabe pędy, uniemożliwiające późniejszy zbiór owoców lub przeszkadzające rosnąć młodym pędom.
U porzeczki  czerwonej i białej wszystkie pędy jednoroczne skracamy na wysokości około 50 cm.
U czarnej porzeczki pędy jednoroczne zachowujemy w całości / nie wolno ich ciąć/, ponieważ na nich powstają pąki kwiatowe. Wycinamy pędy stare / 3-4-letnie/ oraz słabe i te przy ziemi.
U borówki wysokiej dokonujemy cięcia prześwietlającego. Wycinamy pędy stare oraz cienkie zagęszczające środek.
Cięć dokonujemy przy suchej i bezmroźnej pogodzie / najlepiej ok. +5 stopni/.
Krzewy agrestu przycinamy podobnie jak czerwoną porzeczkę. Po posadzeniu, młode krzewy agrestu przycina się na jedno oczko nad ziemią. Przez pierwsze trzy lata usuwa się tylko pędy płożące się i rosnące krzywo. W następnych latach przeprowadza się cięcie prześwietlające – usuwamy przy ziemi pędy najstarsze i płożące się. Prawidłowo uformowany krzew powinien składać się z 6-8 gałązek wyrastających z szyjki korzeniowej.

Warzywnik. W lutym  wysiewamy nasiona na rozsadę warzyw i kwiatów. Nasiona  przed wysiewem należy zaprawić. Ograniczy to choroby grzybowe i przyspieszy ich kiełkowanie. Zaprawy można kupić w sklepie ogrodniczym. Do zaprawiania nasion można również stosować roztwór nadmanganianu potasu. Po moczeniu, przed siewem, nasiona należy wysuszyć rozkładając je cienką warstwą na bibule lub na gazie.
W lutym jest czas na ustalenie następstwa roślin /płodozmian/. Uprawa tej samej rośliny na jednym miejscu przez dłuższy czas prowadzi do zmniejszenia plonów. Uprawa tego samego warzywa przez kilka lat na tym samym miejscu  sprzyja również chorobom i rozwojowi szkodników Niezbędny dla dobrze funkcjonującego warzywnika jest płodozmian, np. w tym samym miejscu w pierwszym roku sadzimy marchew, w drugim kalafior, a w trzecim cebulę.
Rośliny z rozsady dają plony wyższe niż te siane wprost do gruntu, warto przygotować rozsadę wykorzystując np. parapety w domu. Najlepszym podłożem dla rozsady jest torf wysoki z piaskiem lub torf  z węglem i korą o odczynie pH 5,5 – 6,0.  Przed siewem podłoże należy podlać. Siejemy dopiero gdy się uleży i ogrzeje. Po wysiewie, nasiona przykrywamy cieniutką warstwą przesianego, suchego piasku, dokładnie zwilżamy ręcznym spryskiwaczem. Skrzynkę przykrywamy folią. W miarę wzrostu roślin sukcesywnie je zwilżamy. Przed wysadzeniem rozsady na działkę rośliny hartujemy. W tym celu skrzynki w dni słoneczne wystawiamy w zaciszne miejsce, nie dłużej niż przez 5 dni przed wysadzeniem.

Ogród ozdobny.  W drugiej połowie lutego warto posiać gatunki jednoroczne roślin ozdobnych o długim okresie rozwoju, takie jak begonie stale kwitnące /drobno kwiatowe/, lwie paszcze, lobelie, żeniszek i petunie. Wejdą wcześniej w okres kwitnienia i dłużej będą zdobić nasze ogrody.
Gdy ustaną silne mrozy można przystąpić do cięcia sanitarnego i formowania żywopłotów z iglaków /cisy i tuje/. Natomiast pod koniec miesiąca można formować  krzewy  liściaste.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa