Pani Ewa radzi: maj w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. W maju trzeba dbać o obfite zasilanie drzew i krzewów owocowych w wodę. Jej niedostatek w glebie w czasie kwitnienia jest przyczyną gorszego zawiązywania owoców, a powstałe zawiązki mogą masowo opadać.

Oprócz podlewania trzeba też zasilać drzewa i krzewy nawozami. Na wiosnę stosujemy połowę dawki nawozu wg zaleceń na opakowaniu. Należy pamiętać ,że system korzeniowy drzewa ma taki zasięg jak jego korona – trzeba to uwzględnić rozsypując nawóz.

Dbamy o opryski przeciwko chorobom i szkodnikom. Zwalczamy parch jabłoni, brunatną zgniliznę drzew pestkowych, rak bakteryjny, parch brzoskwini, parch gruszy, a także zwójki, mszyce, owocówkę jabłkóweczkę. Pamiętajmy, by wszelkiego rodzaju opryski robić wieczorem, kiedy nie już oblotów pszczół.

Na młodych drzewach formujemy rozwidlenia pomiędzy przewodnikiem a pędami bocznymi. Najwygodniej dokonać tego za pomocą obciągników. Można również odginać gałązki za pomocą drewnianych dużych klamerek.

Dbamy o truskawki i poziomki. Zasilamy je nawozami i często podlewamy w międzyrzędziach, uważając by nie moczyć krzaczków.

Warzywnik. Na początku maja warzywnik trzeba systematyczne plewić, zasilać nawozami i podlewać. Do gruntu wysiewamy kolejne partie nasion kopru, rzodkiewki, buraków, późnej pietruszki i fasoli szparagowej.

Warto pokusić się o zrobienie nawozu ekologicznego z pokrzywy, który wzmacnia rośliny i przyspiesza ich wzrost. Robi się go tak:

  1. Zebrać kilogram młodych pokrzyw (jeśli kwitną, należy obciąć kwiatostany)
  2. Pociąć pokrzywy i zalać w plastikowym ( nie metalowym) wiadrze 10 litrami wody. 3. Przykryć gazą (nie zakrywać wiadra pokrywą), odstawić w ustronne miejsce (brzydko pachnie). Codziennie mieszać.
  3. Po dwóch tygodniach odcedzić pokrzywy i rozcieńczonym nawozem ( 1 litr na 10 litrów wody) co dwa tygodnie podlewać rośliny.

Nawozem z pokrzywy można nawozić większość warzyw ( zwłaszcza pomidory i dyniowate). Nie nadaje się do nawożenia cebuli, czosnku i roślin strączkowych kwiatów jednorocznych i bylin, krzewów oraz drzew owocowych.

Gdy minie zagrożenie wystąpienia przymrozków, do gleby ogrzanej bogatej w składniki odżywcze, sadzimy  pomidory, paprykę, seler i dyniowate ( patisony , cukinie, kabaczki).

Ogród ozdobny. Na początku maja kończymy wysiewanie do gruntu ciepłolubnych gatunków jednorocznych, m.in. fasolę  wielokwiatową, łubin, czarnuszki, nasturcję, portulakę wielokwiatową, złocisza oskrzydlonego. Po „zimnych ogrodnikach” i „zimnej Zośce” czyli po 15 maja wysadzamy do gruntu rośliny cebulowe i bulwiaste (dalie, pacioreczniki, ismeny, mieczyki). Sadzimy rośliny jednoroczne np. pelargonie, surfinie, aksamitki, żeniszki, szałwie, begonie, niecierpki, lobelie, astry.

W pierwszej połowie maja wiele gatunków krzewów kończy kwitnienie m.in. forsycje, lilaki, migdałki trójklapowe, tawuły. Po przekwitnięciu przycinamy krzewy ozdobne oraz zasilamy je nawozami wieloskładnikowymi lub kompostem. Podobnie robimy z wrzoścami. U lilaków (bzów) warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, wtedy za rok zakwitną jeszcze mocniej.

Na krzewach róż mogą pojawiać się dzikie pędy wyrastające spod miejsca okulizacji tzw. dziczki lub wilki. Należy je wyłamać.

Wiele krzewów i drzew ozdobnych jest prowadzonych na żywopłoty. Pod koniec maja można je skracać.

Powierzchnie wokół drzew i krzewów warto pokryć korą. To materiał, który wietrzeje i rozkłada się. Grubość warstwy kory powinna wynosić co najmniej 5 cm . Szczególnie to jest dobre dla świeżo posadzonych oraz słabo i płytko korzeniących się lilaków, róż, magnolii, różaneczników, azalii, wrzosów i wrzośców.

Trawnik. Zasilamy trawnik nawozem, regularnie kosimy trawę. Jeżeli to konieczne usuwamy mech i spulchniamy glebę. Po koszeniu trawnik podlewamy, chyba że zrobi to za nas deszcz. Maj jest idealnym miesiącem na  założenie  nowego trawnika.

Kompostownik. Do prac w ogrodzie należy zakładanie kompostownika. Kompostownik można zakładać przez cały rok, oczywiście przy dodatniej temperaturze. Powinien stać w zacienionym miejscu. Może być wykonany w formie skrzyni 2 lub 3 komorowej o bokach przewiewnych (deski ściśle do siebie nie przylegają) aby był dostęp powietrza. Kompostownik musi być wyposażony w pokrywę, a jedna jego ściana  powinna być zbudowana tak, by można ją wyjmować lub przesuwać. Kompostowanie jest najprostszą i najefektywniejszą metodą wytwarzania bardzo wartościowego podłoża organicznego. Nie stwarza zagrożenia przenawożenia lub zatrucia środowiska. .

Kompostowany materiał nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem, gdyż spowalnia to proces mineralizacji, dlatego na dnie kompostownika układamy dość grube gałęzie. Warstwa powinna mieć ok. 20 cm wysokości. Następnie wysypujemy torf, ziemie ogrodową, resztki zeszłorocznego kompostu. Kolejne warstwy to odpady organiczne, przekładane ziemią ogrodową.

Kompost powinien  być cały czas wilgotny, ale nie mokry. Jeśli jest za suchy trzeba go podlać. Przerabianie kompostu co dwa miesiące przyspiesza proces mineralizacji. Dobry kompost uzyskuje się po 2 -3 latach.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa