Pani Ewa radzi: Marzec w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. W trzeciej dekadzie lutego mrozy przeszkodziły w przeprowadzeniu cięć. Kto nie zrobił cieć jabłoni i grusz  oraz nie przeprowadził cięć krzewów owocowych może je przeprowadzić po ociepleniu w marcu.

Przytnij posadzone na jesieni drzewa i krzewy. Przez cały miesiąc możemy sadzić drzewa i krzewy  owocowe. Po sadzeniu przytnij je i podlej.

Warzywnik. Od połowy marca, jeżeli pogoda nie odbiega od normy, zaczynamy siać warzywa odporne na niskie temperatury: pietruszkę, marchew, koper, rzodkiewkę, rzepę, cebulę, groch i bób. Kontynuujemy pielęgnację wysianej w lutym rozsady. Wysiewamy również na rozsadę, o ile nie wysialiśmy wcześniej, nasiona selera, pora, papryki, pomidora, kapusty i sałaty. Przygotowanie rozsady wymaga czasu np. przygotowanie rozsady pomidora trwa od 7 do 9 tygodni. Rozsada wysiana między 15 marca a  5 kwietnia jest gotowa do sadzenia na miejsce stałe między 15 a 20 maja, po ostatnich przymrozkach.
Gdy ziemia jest całkowicie rozmarznięta, rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe i płytko przekopujemy zagony. Dysponując kompostem rozkładamy go na nowych zagonkach i dokładnie mieszamy z glebą.

Ogród ozdobny. Krzewy zrzucające liście na zimę i wydające kwiaty na pędach jednorocznych, można przycinać corocznie. Cięcia przeprowadza się na przedwiośniu zwykle w marcu. Usuwa się wszystkie pędy suche, krzyżujące się, uszkodzone oraz pędy nadmiernie  zagęszczające krzew. Zdrowe pędy przycina się do 1/4 – 1/3 długości. W przypadku przemarznięcia przycina się je nisko nad ziemią. Można również przyciąć żywopłoty z krzewów iglastych.
Większość uprawianych krzewów ozdobnych to rośliny tworzące kwiaty na pędach zeszłorocznych i starszych ( forsycja, pigwowiec, krzewuszka, wczesne tawuły, lilak). W tym przypadku  cięcia wykonuje się co 2 lata.
Przez cały miesiąc sadzimy byliny, trawy ozdobne, paprocie oraz odporne na mróz jednoroczne; gipsówkę, eszolcje, czarnuszkę, groszek pachnący . W końcu marca można przesadzać, a przy tym rozmnażać wieloletnie zioła; melisę  cytrynową, tymianek, miętę czy szałwię.
Sprawdzamy stan ściółki, żwirku, kory lub innego wypełnienia naszych rabat. W razie ubytków uzupełniamy. Uporządkuj rabaty z ozdobnymi bylinami. Zasil kwiaty cebulowe, które już kwitną (II połowa marca). Podziel karpy liliowców, funkii, astrów krzaczastych, ostróżki, płomyka wiechowatego, rudbekii i ogrodowych odmian nawłoci.

Trawnik. Wygrab dokładnie trawnik. Na starszych  trawnikach dobrze jest wykonać niszczenie sfilcowanej darni areatorem lub wertykulatorem, które usuwają ją i napowietrzają glebę. Młodsze trawniki dobrze wygrabić używając grabie ze stalowymi drutami oraz ponakłuwać np. widłami w celu napowietrzenia. Następną czynnością jest wykonanie pierwszego nawożenia nawozami specjalistycznymi do trawników.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa