Pani Ewa radzi: Styczeń w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Przypominam: Jeżeli tego nie zrobiliście w grudniu, wykonajcie bielenie pni i nasad gałęzi mlekiem wapiennym zrobionym  z 1kg wapna na 5 litrów wody lub gotowym preparatem ze sklepu. Bielenie pomaga zniwelować różnicę temperatur. Mróz nocą i ostre słońce w dzień ( zwłaszcza od południowej strony) naraża drzewa na uszkodzenie kory i komórek wewnętrznych.

Warzywnik. W styczniu możemy pędzić: selery i pietruszkę w temp. 10-15 ºC,   warzywa cebulowe w temp. 20-24 ºC, cykorię w temp 10-18 ºC.

Wykopane jesienią korzenie tych warzyw sadzimy gęsto do skrzynek wypełnionych 15 centymetrową warstwą ziemi. Pędy wierzchołkowe muszą wystawać ponad powierzchnię ziemi. Cebulę przed posadzeniem moczymy w ciepłej wodzie przez kilka godzin.

Skrzynki ustawiamy w jasnym miejscu ( jedynie cykorię pędzimy bez dostępu światła) i dbamy o utrzymanie stałej wilgotności podłoża.

Ogród ozdobny. W styczniu warto wysiać do skrzynek nasiona niektórych roślin i wystawić je na świeże powietrze. Kwiaty takie, jak jeżówka purpurowa, pierwiosnek, ciemiernik biały, chaber wielkogłówkowy czy dzwonek dalmatyński dopiero po przemrożeniu nasion są zdolne do kiełkowania. Po około 6 tygodniach skrzynki z roślinami chowamy do jasnego pomieszczenia o temp. 12 stopni C.

Przy bezśnieżnej zimie co jakiś czas warto podlać rośliny zimozielone.

Po opadach śniegu unikajmy chodzenia po trawniku, ponieważ pod udeptanym, zmrożonym śniegiem z łatwością powstają brunatne plamy zgniłej murawy ( pleśń śniegowa).Nie należy dopuścić do powstania na trawniku skorupy zamarzniętego śniegu – pozbawiona tlenu trawa może chorować.

W razie opadów śniegu regularnie usuwamy go z drzew i krzewów (bukszpany, cisy, różaneczniki, żywotniki, cyprysiki) aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Do strząsania najlepiej używać miotły lub szczotki, którą lekko podnosimy gałąź i potrząsamy na boki. Iglaki  o kolumnowym pokroju związujemy sznurkiem, aby zapobiec zdeformowaniu ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.

Sprawdzajmy na bieżąco stan naszej działki. W razie potrzeby  poprawiamy i uzupełniamy zimowe okrycia roślin.