Sierpień w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe

Dalej czas zbiorów. Dojrzewają śliwki, jabłka, brzoskwinie, grusze. Nie opóźniajmy zbiorów, bo przy tej pogodzie dojrzałe owoce szybko zaczną opadać. Porażone spady nie należy wrzucać do kompostu, ani do worów na zielone. Najlepiej zakopać je w ogrodzie.

Kontynuujemy letnie cięcie drzew i krzewów owocowych. Kto jeszcze tego nie zrobił może ciąć w sierpniu. Na początku miesiąca powinno się przeprowadzić letnie cięcie jabłoni i grusz, które dojrzewają we wrześniu.

Gałęzie drzew obsypanych owocami warto podeprzeć. Na pniach śliw, nisko 30-50 – cm nad ziemią zakładamy opaski z tektury falistej w celu wyłapywania owocówki śliwkóweczki, która właśnie rozpoczyna składanie jaj. Opaski usuwamy i palimy w końcu miesiąca. Jeżeli na wiśniach i czereśniach zauważycie zakończenia pędów z zaschniętymi liśćmi, a nawet owocami to jest to prawdopodobnie efekt zaatakowania drzewa przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Takie gałązki trzeba regularnie wycinać i palić.

Usuwamy liście winorośli, które zacieniają dojrzewające kiście. Wycinamy przy ziemi pędy malin, które już zakończyły owocowanie. Sadzimy truskawki.

Warzywnik  

Regularnie podlewamy i odchwaszczamy grządki. Chwasty bezpieczniej jest wyrzucać do worków na zielone. Tam też powinny trafić części roślin porażone przez szkodniki lub choroby. Nie wrzucamy ich na kompost.

W miarę dojrzewania i dorastania zbieramy warzywa. Na pustych grządkach po warzywach siejemy kolejne warzywa o krótkim terminie wegetacji lub poplony na nawóz zielony. Z warzyw do wysiewu w sierpniu poleca się sałaty nie zawiązujące główek, rzodkiewkę i rzodkiew, koper, kapustę pekińską, szpinak. Od połowy sierpnia można też wysiewać zimowe odmiany cebuli.

Zbieramy i suszymy zioła wieszając je w pęczkach w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Ogród ozdobny

W pierwszej połowie miesiąca przeprowadzamy ostanie cięcie żywopłotów formowanych i zielonych rzeźb. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany róż i bylin. Niektóre gatunki jeszcze w tym roku powtórzą kwitnienie. Przycinamy lawendę. Przeglądamy świerki i modrzewie, i w razie konieczności usuwamy galasy ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Sadzimy i przesadzamy rośliny zimozielone.

Odchwaszczamy i nawadniamy rabaty kwiatowe. Podpieramy wysokie byliny, zbieramy nasiona roślin jednorocznych, usuwamy przekwitłe kwiatostany. Tylko do połowy miesiąca zasilamy rośliny nawozami azotowymi.

Pod koniec drugiej połowy miesiąca warto zasilać krzewy zimozielone nawozem przeciwko brązowieniu igieł. Przygotowujemy sadzonki pelargonii. Dzielimy, przesadzamy i sadzimy piwonie, a także zaczynamy  sadzić rośliny cebulowe – w pierwszej kolejności hiacynty i żonkile.

Ostatni raz przycinamy żywopłoty oraz  formowane krzewy zimozielone.

Trawnik

W związku z permanentną suszą przycinamy trawnik regularnie, ale bardzo ostrożnie, wysoko. W drugiej połowie miesiąca można już trawę zasilać nawozami jesiennymi. Wobec długich okresów bezdeszczowych warto rozważyć zasilanie trawnika nawozami płynnymi. Nie można też zapominać o systematycznym podlewaniu trawnika.