Pani Ewa radzi: Wrzesień w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Rozpoczynamy zbiory jesiennych jabłek i gruszek. Zbiór owoców zaczynamy od najniższych gałęzi . Poruszamy się od zewnętrznej części korony drzewka do wewnętrznej. Następnie przechodzimy do wyższych partii gałęzi, znowu zrywając owoce  od zewnętrznej części korony do środka. Czynności powtarzamy, aż dotrzemy do czubka drzewa. Nie wszystkie owoce na drzewie dojrzewają jednocześnie. Zbieramy je stopniowo, zaczynając od największych i najbardziej dojrzałych. Przygotuj pomieszczenie, gdzie będziesz przechowywać zarówno owoce świeże, jak i przetwory.

Na pnie śliw zakładamy opaski chroniące przed gąsienicami (które teraz schodzą z drzew na ziemię). Owoców mokrych od rosy lub deszczu nie zrywamy. Jeśli już koniecznie musimy w takim stanie zebrać z drzew czy krzaków owoce, należy je następnie rozłożyć cienką warstwą w przewiewnym miejscu do wyschnięcia .

Zbieramy spod drzew robaczywe owoce, w których żerują gąsienice oraz te, które są  chore. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się szkodników i chorób, głęboko zakopujemy zaatakowane owoce (w dole można je przesypać wapnem).

Wielu roślinom przyda się  wzmocnienie w postaci nawożenia. Najlepsze są nawozy specjalne jesienne. We wrześniu maleje zapotrzebowanie roślin na azot, bo ich pędy już się nie wydłużają. Wzrasta natomiast ich apetyt na fosfor oraz potas, które pomagają w procesie drewnienia gałęzi (poprawi to kondycje drzew) oraz dojrzewania owocowania.

Warzywnik. Kończą się zbiory ogórków, pomidorów, papryki i warzyw dyniowatych. Rozpocznij zbiory warzyw korzeniowych i kapustnych. Oberwij strąki fasoli na suche nasiona. Po ich zbiorze trzymaj je w miejscu przewiewnym aby dobrze doschły. Wysiej zimową sałatę, którą z rozsadnika na grządkę posadzimy w październiku. W końcu września wysiej szpinak zimowy do zbioru w kwietniu następnego roku. Do połowy września można wysiać koper ogrodowy. W drugiej połowie miesiąca można wysadzić cebulę dymkę. W razie wystąpienia przymrozków zasiewy okryj agrowłókniną.

We wrześniu rozmnażamy rabarbar. Wykopane karpy dzielimy ostrym szpadlem na kilka mniejszych części. Każda sadzonka powinna mieć 1-2 pączki i dobrze wykształcone korzenie. Gdy rany po cięciu obeschną ( po 2-3 godz.), sadzonki sadzimy w dołki wzbogacone kompostem.

Ogród ozdobny. Początek września to ostatni czas na sadzenie żonkili, narcyzów i ziemowitów. Można je zostawić na 4 lata w tym samym miejscu. W drugiej połowie miesiąca sadzimy tulipany (co 2 lata) i większość roślin cebulowych kwitnących wiosną. Drobnocebulowe np. krokusy, szafirki można rozsadzać co 4-6 lat. Na przełomie września i października sadzimy lilie (przesadzanie co 4-6 lat). Zabieg przesadzania roślin cebulowych zapewnia ich dobrą kondycje i wspaniałe kwitnienie. Pamiętajmy aby był wykonany we właściwym czasie.

Pod koniec września  wykopujemy bulwy mieczyków, begonii bulwiastej oraz karpy dalii – jeżeli wystąpią wcześnie przymrozki to dalie należy wykopać zaraz po przymrozku. .

Pamiętajmy o wysadzeniu roślin dwuletnich i przesadzaniu bylin. Przycinamy pędy róż niepowtarzających kwitnienie. Koniec września to dobry czas na sadzenie róż. Przed posadzeniem róże o nagich korzeniach moczymy kilka godzin w wodzie, a następnie sadzimy. Wkopujemy na taką głębokość, aby miejsce szczepienia znalazło się kilka centymetrów pod ziemią. Podlewamy i obsypujemy kopczykiem ziemi.

Ten miesiąc to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów ozdobnych oraz wrzosów. Dbajmy też o podlewaniej krzewów zimozielonych. Aż do zimy powinny mieć dostatecznie wilgotne podłoże.

Po suszy i upałach trawniki wymagają pielęgnacji. Jeżeli trawa ma jasnosłomkowy  kolor oraz jest widoczne „sfilcowanie” darni – należy wykonać te same zabiegi co wiosną tzn. darń wymaga napowietrzenia. Po koszeniu trzeba usunąć filc (za pomocą  grabi lub wertykulatora), następnie obficie podlać i, przy dalszym braku opadów, sukcesywnie zraszać. Na początku miesiąca warto na trawnik rozsiać nawozy jesienne. Nawożenie przyczyni  się do wzmocnienia darni i lepszej jej kondycji na wiosnę.

Ostatni raz przed zimą  można przyciąć żywopłoty – o tej porze przestają już rosnąć. Zaprzestajemy nawożenia drzew i krzewów ozdobnych.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa