Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodach to początek czasu obfitości. Zaczyna się  okres zbioru plonów – nagroda za wcześniej włożony wysiłek.

Drzewa i krzewy owocowe. Dojrzewają agresty, porzeczki, borówki, czereśnie, morele, maliny, wiśnie. Upalna, bezdeszczowa pogoda skraca czas dojrzewania tych owoców. Trzeba pilnie obserwować i właściwie wybrać moment zbioru, bo wcześniejsze odmiany porzeczek i agrestów zaczynają już zrzucać swoje plony.

Po czerwcowym opadzie zawiązków wycinamy na letnich odmianach jabłoni (które owocują pod koniec lipca i w sierpniu) tzw. wilki – długie, jednoroczne przyrosty, usuwamy zarażone gałązki i opryskujemy drzewa przeciw owocówkom. Podpieramy gałęzie drzew, na których zapowiada się duży plon.

Po zbiorze wiśni i czereśni przeprowadzamy letnie cięcie tych drzew. Usuwamy gałązki chore, krzyżujące się, formujemy całe korony.

Z malin owocujących na pędach dwuletnich wycinamy nisko przy ziemi te pędy, z których już owoce zostały zebrane. Mocne pędy jednoroczne zabezpieczamy przed wyłamaniem.

Z truskawek, około dwa tygodnie po zakończeniu owocowania, wycinamy liście i zbędne rozłogi.

Wycinamy nieowocujące pędy winorośli.

Do połowy lipca można jeszcze drzewa i krzewy owocowe zasilić nawozami.

W warzywniku. Zbieramy fasolkę szparagową, ogórki, cukinię, kabaczki. Zwolnione grządki warto jeszcze wykorzystać, ale najpierw trzeba je zasilić dobrze rozłożonym kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Można jeszcze wysiewać sałatę, koper, późne odmiany rzodkiewkę, rzepę, buraki ćwikłowe, kapustę chińską, wczesne odmiany marchwi na jesienny zbiór.

Doglądamy pomidorów, usuwamy pędy boczne, podwiązujemy. Zaleca się w tym czasie nawozić je pogłównie saletrą wapniową lub amonową.

Ogród ozdobny. Na rabatach i wokół krzewów systematycznie odchwaszczamy glebę, zasilamy ją nawozem i  koniecznie nawadniamy. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, a u bylin powtarzających kwitnienie wycinamy pędy, co pobudza  je do ponownego wzrostu.

Wykopujemy ostatnie cebule kwiatów wiosennych. Dzielimy i przesadzamy byliny,  Zbieramy nasiona roślin jednorocznych, wysiewamy na rozsadniku nasiona roślin dwuletnich.

Przycinamy żywopłoty liściaste – np. z ligustru, bukszpanu, grabu i głogu.

Dbamy o róże. Do połowy lipca można je nawozić. Usuwamy regularnie przekwitłe kwiaty, delikatnie przycinamy i formujemy korony róż piennych i krzaczastych, bo większość z nich powtarza kwitnienie. Podobnie postępujemy z  różami pnącymi powtarzającymi kwitnienie. Odmiany, które kwitną raz w roku po przekwitnięciu czyścimy z kwiatostanów i mocna skracamy.

Trawnik. W okresie długotrwałej suszy koszenie trawnika należy robić regularnie, ale wysoko, 4-5 cm. W ogrodach działkowych trawniki są niewielkie, przy regularnym nawadnianiu i zasilaniu nawozem raz na miesiąc, jest szansa utrzymać je w dobrym stanie.