Pani Ewa radzi: czerwiec w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Przerzedź grona winorośli oraz zagony malin. Na pniach drzew owocowych umieść opaski chwytne do wychwytania gąsienic. Na czereśni  i wiśni   rozpoczyna się lot trześniówki  można ją wyłapać żółtymi pułapkami lepowymi . Pojawiają się mszyce np. na jabłoni porazik jabłoniowy  obniżające jakość  owoców  – powoduje  zwijanie się liści i skarlanie owoców. Kolonie  czarnych mszyc  pojawiają się na zakończeniach pędów czereśni i wiśni. Należy obcinać zakończenia  porażonych pędów. Można zastosować oprysk  preparatem  z pokrzywy.
Zarzuć specjalne siatki na drzewa ( czereśnie, wiśnie), by ochronić je przed ptakami.

Opady deszczu  mogą spowodować  pojawienie się na truskawkach i malinach szarej pleśni. Na późniejszych odmianach truskawek, które dopiero zaczynają kwitnienie oraz na malinach, można jeszcze zastosować oprysk Mythos-em 300 SC. Środek ten zwalcza: na truskawkach szarą pleśń, na malinach  zamieranie pędów, na jabłoni parch jabłoni i szarą pleśń, na gruszy parch gruszy.

Warzywnik. Siejemy dynie i patisony, dosiewamy kolejne partie sałaty, buraków na przechowanie, marchew, koper, fasolę szparagową. Odchwaszczaj i nawoź rośliny . Pogłównie zasilamy słabe warzywa o jasnych liściach saletrą lub saletrzakiem. Przerywaj  wysiane w maju ogórki, cykorie, marchew, buraki ćwikłowe. Sukcesywnie podwiązuj pomidory palikowe i usuwaj zbędne odrosty (w kąciku poszczególnych liści).

Na początku czerwca można jeszcze wysiewać ogórki na zbiór późniejszy oraz wczesną kukurydzę. Najwygodniej uprawiać je razem, zagon ogórków obsadzając kukurydzą. Możemy wysiać  pietruszkę naciową na zbiór jesienny. Wysiewamy też wprost do gruntu: cykorię sałatową dla uzyskania korzeni do zimowego pędzenia oraz średniowczesne odmiany marchwi.

Przy wilgotności podłoża pojawiają się wszystkożerne ślimaki. Nie sięgaj od razu do środków chemicznych. Do tradycyjnych najbardziej popularnych sposobów  ochrony roślin przed ślimakami były całkiem skuteczne pułapki w postaci naczyń wypełnionych piwem lub sztucznych kryjówek z przynętą ( np. w postaci liści kapusty, z której po nocy można było usunąć zwabione szkodniki). Można wysypywać obrzeża rabat ostrym lub szorstkim materiałem( np. drobnym ostrym żwirkiem, popiołem, potłuczonymi cegłami, pokruszonymi skorupkami jajek, trocinami) bądź drażniącym dla ślimaków wapnem gaszonym, którego skuteczność kończy się wraz z pierwszym deszczem. Stosując wapno należy uważać ,aby nie zetknęło się z roślinami, bo może je spalić. Dobrym sposobem jest motyczenie zagonów po opadach deszczu, bo ślimaki lubią gładkie, bez grudek podłoże.

Chłodna i deszczowa pogoda sprzyja  na pomidorach infekcji  zarodnikami  zarazy ziemniaka, Profilaktycznie  oraz  przy pierwszych  objawach porażenia stosować  oprysk preparatem Miedzian 50 WP.

Warto posadzić w ogrodzie rośliny odstraszające mszyce np. warzywa będą chronić czosnek i cebula. Można też między grządkami lub na ich obrzeżach posadzić mięty np. pieprzową, wonną, polną ,bananową, cytrynową. Mszyce  odstrasza także lawenda.

Ogród ozdobny. Odchwaszczaj, podlewaj i zraszaj rośliny. Przytnij żywopłoty. Wprost do gruntu wysiewamy jeszcze kwiaty jednoroczne: nagietki, smagliczkę, rezedę, nasturcję, łubin letni, portulakę, groszek pachnący. Wysiej rośliny dwuletnie ( np. naparstnice, bratki, stokrotki, goździki, malwy). Ponieważ podczas kiełkowania powinny mieć dużo wilgoci, warto wysiać je w miejscu półcienistym.  Wykonaj opryski  na różach ( mszyce). Zasilaj róże,najlepiej obornikiem granulowanym albo nawozami wieloskładnikowymi.  Róża dobrze znosi nawożenie do końca lipca .

Przywiąż do podpór byliny o dużych kwiatach, takie jak np. ostróżki i malwy, a także wysokie dalie. Przytnij wierzchołki z pąkami floksów, przedłużysz ich kwitnienie. Pod koniec czerwca wykop cebule kwiatów kwitnących wczesną  wiosną, wysusz i przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.

Usuń przekwitłe kwiatostany  różaneczników ( delikatnie wyłamując je), lilaków, jaśminowców i róż. Prześwietl pnącza i krzewy, wytnij tegoroczne pędy, które zbytnio zagęściły roślinę. Z róż  wycinamy też dzikie pędy( wyrastają z ziemi i są jaśniejsze niż pozostałe).

Regularnie przycinaj trawnik. Po koszeniu wysiej nawozy,  jeżeli brak opadów po koszeniu, trawnik podlej. Trawnik podlewamy wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce już mocno nie grzeje. Szybko rosnący trawnik należy kosić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto go grabić metalowymi grabiami, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się mchu. W przypadku długo utrzymującej  się suszy trawnik przycinamy wysoko.

Jeśli masz w ogrodzie bukszpan, cały czas sprawdzaj czy nie pokazała się ćma bukszpanowa. Według Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin – można ja zwalczać środkami ochrony roślin ozdobnych o działaniu kontaktowym i systemicznym na gąsienice np. Mospilan 20 SP, Decis AL., Sherpa 100EC,  Karate zgodnie z zaleceniami na ich opakowaniu. Trzeba przy tym pamiętać, że środki te działają tylko na larwy szkodnika.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa