Pani Ewa radzi: Luty w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Podczas ciepłych dni, w drugiej połowie lutego przystępujemy do cięcia drzew owocowych. W pierwszej kolejności zajmujemy się jabłoniami, szczególnie odmianami mrozoodpornymi. Obowiązuje zasada, że drzewa owocowe ziarnkowe prześwietlamy w większości w końcu zimy, a drzewa pestkowe – jesienią. Dla przypomnienia – ogólne zasady zimowego cięcia to:
– temperatura powyżej zera,
– brak opadów,
– gałęzie skracamy ucinając je tuż nad pąkiem lub boczną  gałązką,
– pąk, nad którym prowadzimy cięcie powinien być skierowany na zewnątrz,
– gałęzie grube ucinamy przy zgrubieniu znajdującym się tuż przy pniu na tzw. obrączkę,
– po wykonaniu cięcia smarujemy ranę preparatem przyspieszającym jej gojenie i zabezpieczającym przed chorobami pochodzenia grzybowego /maść ogrodnicza + funaben w ostateczności jeżeli brak maści to białą farbą emulsyjną  + funaben/.

Pod koniec lutego tniemy krzewy owocowe. Cięć dokonujemy przy suchej i bezmroźnej pogodzie, najlepiej kiedy temperatura jest ok. +5ºC.
■ U porzeczki czerwonej i białej wszystkie pędy jednoroczne skracamy na wysokości około 50 cm.
■ U czarnej porzeczki pędy jednoroczne zachowujemy w całości – nie wolno ich ciąć, ponieważ na nich powstają pąki kwiatowe. Wycinamy natomiast pędy stare ( 3-4 letnie) oraz słabe i rosnące przy ziemi.
■ U borówki wysokiej dokonujemy cięcia prześwietlającego. Wycinamy pędy stare oraz cienkie, zagęszczające środek.
■ Krzewy agrestu przycinamy podobnie jak czerwoną porzeczkę. Po posadzeniu, młode krzewy agrestu przycina się na jedno oczko nad ziemią. Przez pierwsze trzy lata usuwa się tylko pędy płożące się i rosnące krzywo. W następnych latach przeprowadza się cięcie prześwietlające – usuwamy przy ziemi pędy najstarsze i płożące się. Prawidłowo uformowany krzew powinien składać się z 6-8 gałązek wyrastających z szyjki korzeniowej.

Gdy w lutym nastąpi ocieplenie ( powyżej +10ºC przez kilka dni z rzędu), wykonujemy oprysk brzoskwini preparatem grzybobójczym stosując np. Sylit 65 WP w stężeniu 0,5%, jeżeli jesienią  zastosowano Miedzian. Natomiast gdy zastosowano jesienią Sylit to wiosną stosujemy Miedzian.
Na pozostałe drzewa  owocowe można stosować preparaty  do zwalczania jaj przędziorków, larw miseczników i innych zimujących na korze, np. Promanal.
Sprawdzamy utrzymanie się na drzewach i krzewach owocowych efektu bielenie, w przypadku jego zmycia przez długotrwałe opady deszczu w styczniu, bielenie trzeba powtórzyć.
Jeżeli nie wykonano do tego czasu bielenia, zaleca się wykonać je jak tylko aura na to pozwoli. Powinien być pogodny i stosunkowo ciepły dzień ( o temperaturze powyżej + 5ºC).

Warzywnik. W lutym  wysiewamy nasiona na rozsadę warzyw i kwiatów jednorocznych. Nasiona  przed wysiewem należy zaprawić. Ograniczy to choroby grzybowe i przyspieszy ich kiełkowanie. Zaprawy można kupić w sklepie ogrodniczym. Do zaprawiania nasion można również stosować roztwór nadmanganianu potasu. Przed siewem zaprawione nasiona należy wysuszyć  rozkładając je cienką warstwą na bibule lub na gazie.

Niezbędny dla dobrze funkcjonującego warzywnika jest płodozmian, np. w tym samym  miejscu w pierwszym roku sadzimy marchew, w drugim kalafior, a w trzecim cebulę. W lutym trzeba się do tego przygotować, bo uprawa tych samych roślin na jednym miejscu przez dłuższy czas prowadzi do zmniejszenia plonów, a także sprzyja chorobom i rozwojowi szkodników..

Rośliny z rozsady dają plony wyższe niż te siane wprost do gruntu, warto więc przygotować rozsadę wykorzystując np. parapety w domu. Najlepszym podłożem dla rozsady jest torf wysoki z piaskiem lub torf z węglem i korą z odczynem pH 5,5 – 6,0.  Podłoże należy podlać, a kiedy się ułoży i ogrzeje można siać. Po wysiewie nasiona przykrywamy cieniutką warstwą przesianego, suchego piasku, dokładnie zwilżamy ręcznym spryskiwaczem. Skrzynkę przykrywamy folią.

Ogród ozdobny. W styczniu warto wysiać nasiona niektórych roślin i wystawić na świeże powietrze. Kwiaty takie jak jeżówka purpurowa, pierwiosnek, ciemiernik biały, chaber wielkogłówkowy czy dzwonek dalmatyński dopiero po przemrożeniu nasion są zdolne do kiełkowania. Po około 6 tygodniach skrzynki z roślinami chowamy do jasnego pomieszczenia o temp. 12 stopni C.

Wysiewamy  do skrzynek również rośliny jednoroczne, które mają długi okres wegetacji np. petunie, lobelie, werbeny, żeniszki, szałwie, lewkonie letnie. Skrzynki przykryte folią lub szybką ustawiamy w jasnym pomieszczeniu w temp. +15ºC. Gdy siewki mają 3-4 liście, pikujemy je w małe doniczki .

Przy bezśnieżnej zimie zaleca się co jakiś czas podlać rośliny zimozielone. Natomiast po opadach śniegu unikamy chodzenia po trawniku, ponieważ pod udeptanym, zmrożonym śniegiem z łatwością powstają brunatne plamy zgniłej murawy ( pleśń śniegowa). Staramy się nie dopuść do powstania na trawniku skorupy zamarzniętego śniegu – pozbawiona tlenu trawa może chorować.

W razie opadów śniegu regularnie usuwamy go z drzew i krzewów (bukszpany, cisy, różaneczniki, żywotniki, cyprysiki), aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Iglaki o kolumnowym pokroju oraz wysokie ozdobne trawy związujemy sznurkiem, aby zapobiec zdeformowaniu ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa