Pani Ewa radzi: Maj w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Zasil drzewka i krzewy nawozami. Obficie podlewaj. Przeprowadź opryski  na choroby: parch jabłoni, brunatną zgniliznę drzew pestkowych, rak bakteryjny i parch brzoskwini, parch gruszy. Na szkodniki: zwójki, mszyce, owocówkę jabłkóweczkę. Zawieś pułapki feromonowe na szkodniki. Wśród wielu rodzajów pułapek feromonowych są lepowe pokryte lepką substancją tzw. żółte tablice (o zapachu wabiącym owady), do której przyklejają się owady. Wszelkiego rodzaju opryski powinno się wykonywać wieczorem, gdy nie ma już oblotów pszczół.

Nie zapomnij też o truskawkach i poziomkach. Podlewaj je w międzyrzędziach, czyli nie lej wody bezpośrednio na rośliny, ale obok nich, aby ziemia była mokra, a nie krzaczki.
Pamiętaj o ziołach. Możesz je uprawiać na grządkach w warzywniku .
Warzywnik. Posadź rozsady ogórków, pomidorów, papryki i selera ( „po zimnych ogrodnikach”). Nawadniaj, spulchniaj i odchwaszczaj glebę. Wysiej marchew i buraki ćwikłowe do przechowywania zimowego. Posiej fasolę szparagową oraz warzywa dyniowate.
Ogród ozdobny. Koniecznie wysiej rośliny dwuletnie. Byliny zabezpiecz przed nocnymi chłodami. Po „ zimnych ogrodnikach” (czyli po 15.05) wysadź do gruntu rośliny cebulowe i bulwiaste ( dalie, paciorecznik, ismeny, mieczyki). Posadź rośliny jednoroczne np. pelargonie, surfinie, aksamitki, żeniszki, szałwie, begonie, niecierpki, lobelie. Pamiętaj o podlewaniu.
Po przekwitnięciu przytnij swoje krzewy ozdobne; migdałowce, tawuły oraz zasil je nawozami wieloskładnikowymi lub kompostem. Podobnie zrób z wrzoścami i bzami (lilakami). Na krzewach bzów warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, wtedy za rok zakwitną jeszcze mocniej.
Krzewy i drzewa kwitnące wiosną i wytwarzające latem nowe pędy, zaleca się ciąć zaraz po okresie kwitnienia. Dotyczy to wierzb, migdałków, forsycji, pigwowca, głogów, dereni, lilaków, a także ozdobnych owocowych czyli wiśni, jabłoni i śliw. Przytnij im pędy krótko, zazwyczaj na długość 2-3 oczek, dzięki czemu ładnie się rozkrzewią, bo pojawi się na nich wiele młodych pędów. Młode rośliny ,które mają być krzaczaste, należy silnie  przycinać. Na krzewach róż mogą pojawiać się dzikie pędy wyrastające spod miejsca okulizacji tzw. dziczki lub wilki. Należy je wyłamać, odsypując jednocześnie ziemię z okolic szyjki korzeniowej.
Wiele krzewów i drzew ozdobnych jest prowadzonych na żywopłoty. Pod koniec maja już spore przyrosty. Skracamy je na równej wysokości za pomocą nożyc ręcznych lub elektrycznych. Pozostawiamy tylko 1-1,5 cm najmłodszych pędów, wyrosłych tej wiosny.
Warto dokupić trochę kory w workach i podsypać nią powierzchnie wokół drzew i krzewów. To materiał, który wietrzeje i rozkłada się. Grubość warstwy kory powinna wynosić co najmniej 5 cm. Szczególnie to jest dobre dla świeżo posadzonych oraz słabo i płytko korzeniących się lilaków, róż, magnolii, różaneczników, azalii, wrzosów i wrzośców.
Regularnie przycinaj trawnik, jeżeli to konieczne usuwaj mech i spulchniaj glebę         (można  widłami).Jeżeli brak opadów, po koszeniu trawnik podlej.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa