Pani Ewa radzi: Sierpień w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe. Kontynuuj letnie cięcie drzew – wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. Przeprowadzamy letnie cięcie u wrześniowych  odmian jabłoni – wycinamy nadmiar przyrostów i tzw. wilki, tak aby zapewnić dostęp światła do dojrzewających owoców. Wycinamy tzw. wilki u gruszy i śliwy. Prześwietlamy  korony czereśni i wiśni – cięcie w sierpniu sprzyja  ich zdrowotności. Czereśnie tniemy słabiej, obniżając ich wzrost i skracając  boczne gałęzie.

Wiśnie tniemy mocno, wycinając 1/3 pędów, które rosną do  środka korony, krzyżują się, zwisają (szczególnie u odmiany Łutówka). Co 3-4 lata silnie skracamy wierzchołki wiśni. Można prześwietlić (po zbiorze owoców) morele i brzoskwinie. Rany po cięciu od razu zabezpieczamy maścią ogrodniczą.
Usuwamy wszystkie pędy malin, które zakończyły owocowanie oraz  nadmiar młodych pędów – pozostawiając kilka najładniejszych.
Nowo założone grządki z truskawkami trzeba obficie podlewać do czasu aż się ukorzenią.

Warzywnik. Zbieramy, bo jest to miesiąc zbiorów. Sadzimy rozsady warzyw, przeznaczonych na jesienne zbiory. Przesadzamy na zagony rozsadę odmian sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, jarmużu czy też fenkułu. W połowie miesiąca wysiewamy nasiona szczawiu, roszponki, rzodkiewki. Do połowy miesiąca  ogławiamy stożki wzrostu pędów pomidorów, dyni i papryki. Ogławianie przeprowadzamy tylko u odmian pomidorów wysokich. Wyłamujemy  stożek wzrostu rośliny nad ostatnim kwitnącym gronem, zostawiając nad nim 2 liście. Usuwamy również dolne liście pomidora. Ogławianie i usuwanie dolnych liści doprowadza do nich więcej słońca i sprzyja rozwojowi owoców

Ogród ozdobny – To najlepszy okres do sadzenia roślin zielonych, np. bukszpanu czy żywotnika. To również dobra pora na rozmnażanie poprzez sadzonki drzew iglastych. Wysadzamy cebule roślin zakwitających  jesienią          (zimowity, krokusy jesienne, m.in. szafran uprawny), a także sadzimy już  cebule narcyzów i szachownic – te rośliny potrzebują dużo czasu na ukorzenienie się.
W drugiej połowie sierpnia można dzielić i  przesadzać zarówno piwonie, a także byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem np. liliowce, bodziszki, tawułki.
Na bieżąco usuwamy przekwitające kwiatostany róż. U odmian powtarzających kwitnienie czynność ta sprzyja tworzeniu się nowych pąków i kwitnieniu do późnej jesieni.
Można jeszcze przeprowadzić  cięcie żywopłotów z roślin liściastych oraz z iglaków, natomiast nie należy już ciąć  żywopłotów liściastych zimozielonych (np. ostrokrzew i bukszpan).
Systematyczne  przycinamy trawnik. Po koszeniu warto wysiać nawozy i podlać trawę. Trawnik nawozimy do końca  sierpnia.

Do kompostownika dodajemy coraz więcej masy zielonej, ale nie należy tam wrzucać chwastów z nasionami oraz z oznakami chorób. Nie dajemy tam także porażonych chorobami lub robaczywych spadów owoców – należy je zebrać, zadołować w ziemi i posypać je wapnem.

mgr inż. Ewa Śmiałek
społeczny instruktor ogrodnictwa